Макіївська громада
Чернігівська область, Ніжинський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ОБЕРЕЖНО! Гепатит А шириться Україною. Що це таке та як уберегтись.

Дата: 08.11.2023 19:00
Кількість переглядів: 294

Фото без опису

В поточному році склалася неблагополучна епідемічна ситуація із захворюванням на гепатит А.  Так, у Вінницькій області зареєстровано спалах гепатиту А, де зареєстровано понад 240 повідомлень про хворих. Поодинокі випадки реєструються у Івано-Франківській, Тернопільській та інших областях. 

Гепатит А – інфекційне захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.  Відповідно до сучасної номенклатури вірус гепатиту А належить до роду гепатовірусів, раніше - ентеровірусів, як і всім уже відомий Коксакі, у зв'язку з чим має з ним багато спільного. Наприклад, також достатньо стійкий у зовнішньому середовищі, що визначає його контагіозність (заразність): за кімнатної температури зберігається декілька тижнів, за 40 градусів - ще більше, чому це захворювання і є поширеним у жарких країнах. Крім того, навіть за кип'ятіння вірус гине тільки через 5 хв, зате під дією УФО і дезінфікуючих засобів - дуже швидко.
      

Як передається гепатит А
Гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом. Тобто ви можете заразитись гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини. Як повідомляє Всесвітня організація здоров'я, спалахи хвороби, коли інфікування відбувалось через воду, фіксуються рідко. В домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї. Тому гепатит А часто називають хворобою брудних рук. Вірус гепатиту А також може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.  Джерелом інфекції є тільки людина, за два тижні до появи жовтяниці вірус активно виділяється в зовнішнє середовище, і людина в цей час стає надзвичайно заразною - саме тоді, коли ніхто і не підозрює про жодний гепатит, бо жовтяниці ще немає. З моменту появи жовтяниці вірус припиняє виділятися в зовнішнє середовище, і людина стає безпечною для оточуючих, така ось цікава біологічна особливість, що свідчить про найтонші пристосувальні можливості мікроорганізмів. 
Звичайний сезон захворюваності - літо та осінь, але тепер, можливо, у зв’язку з незвичайними погодними умовами, спостерігається зсув у бік і зимового періоду. 
 

Симптоми гепатиту А
В середньому перші ознаки захворювання після зараження з'являються через 30 днів, але інкубаційний період може становити від 15 до 50 днів.  Першими ознаками гепатиту А є підвищена температура, зникнення апетиту, загальна слабкість, біль в області печінки, нудота і навіть блювання. Такий переджовтяничний період може розтягнутись на кілька днів чи тижнів.    Жовтяничний період легко помітити візуально – у зараженої людини жовтіє шкіра і навіть очі, в неї темніє сеча, а кал навпаки – знебарвлюється.    Варто зауважити, що при гепатиті А не завжди проявляються абсолютно усі симптоми, вказані вище. Наприклад, у інфікованої людини може бути абсолютно нормальна температура тіла чи звичний колір сечі. Симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. Більше того, у дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10 %.У дорослих симптоми проявляються у більш складній формі, а жовтуха з’являється у 70% випадків. Важка форма хвороби і летальні наслідки найчастіше фіксуються у осіб, яким понад 65 років.Іноді відбуваються рецидиви гепатиту А. Так, у людини, яка щойно одужала, знову з’являються симптоми хвороби. Проте після ще одного епізоду хвороби настає одужання.


Гепатит А: хто в зоні ризику 
За даними ВООЗ, найчастіше гепатит А з’являється у дітей раннього віку. Однак захворіти може кожен. Основні фактори ризику – це погані санітарні умови, відсутність очищеної води, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю.

Профілактика гепатиту А
Ось кілька простих порад, як вберегтись від жовтяниці:      

  • не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
  • овочі та фрукти необхідно обов’язково мити перед вживанням;      
  • суворо дотримуватись правил особистої гігієни – мити руки перед приготуванням, прийомом  їжі та після кожного відвідування туалету. 

Найбільш дієвим способом протистояння гепатиту А є вакцинація – для цього обов’язково необхідна консультація спеціаліста. За найменшої підозри на гепатит А негайно зверніться до лікаря! Усі хворі на гепатит А, незалежно від тяжкості, підлягають обов'язковій госпіталізації. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням!


                                                                           
                                                                                Ніжинське районне управління 
                                                                                Головного управління Держпродспоживслужби 
                                                                                в Чернігівській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь